Четири супернамирници за трудници

Постојат некои намирници кои особено се препорачуваат во бременоста бидејќи содржат важни елементи пресудни за здрав раст и развој на плодот, како и за здравјето на мајката.

0
117

Важно е да се грижите за вашата исхрана за време на бременоста. Лошите навики во исхраната во овој чувствителен период може да предизвикаат проблеми во развојот на фетусот или здравјето на мајката.

Постојат некои намирници кои особено се препорачуваат во бременоста бидејќи содржат важни елементи пресудни за здрав раст и развој на плодот, како и за здравјето на мајката.

Јогурт

Јогуртот е дел од секоја програма за здрава исхрана. Содржи висококвалитетни протеини и есенцијални микронутриенти, како што е витаминот Д. Вториот, заедно со калциумот, ги прави коските здрави и силни, се вели во студијата објавена во списанието Frontiers of Hormone Research.

Покрај тоа, јогуртот содржи и пробиотски бактерии. Овие бактерии се населуваат во дигестивниот тракт и придонесуваат за подобрување на цревниот транзит, спречувајќи запек.

Јаткасти плодови и суво овошје

Јаткастите плодови се храна со висока енергија и хранлива важност. Тие содржат протеини, висококвалитетни масни киселини и есенцијални микронутриенти. Меѓу сите овие елементи, посебно треба да се споменат омега 3 масните киселини.

Овие соединенија можат да помогнат во одржувањето на рамнотежата во телото, делувајќи антиинфламаторно. Покрај тоа, хранливите материи од јаткастите плодови и сувото овошје придонесуваат за развојот на нервниот систем кај фетусот.

Мешунки

Мешунките обезбедуваат значително количество влакна, а исто така содржат есенцијални микронутриенти како што се железо и фолна киселина.

Сепак, треба да се забележи дека протеините од мешунките се со ниска биолошка вредност. Тие не ги содржат сите есенцијални амино киселини и не се оптимално сварливи. За да се надминат овие ограничувања, експертите препорачуваат да се комбинираат со житарици.

Масна риба

Масната риба се одликува со протеини со висока биолошка вредност и омега-3 масни киселини. Освен тоа, бидејќи се еден вид морска храна, носат оптимални количини на јод. Овој минерал е клучен за функцијата на тироидната жлезда. Падот на нивото на јод во телото може да го влоши хипотироидизмот, што ќе влијае на благосостојбата на мајката.

Доколку сте бремени, важно е да го зголемите присуството на овие намирници во вашата исхрана. Меѓутоа, ако се чувствувате премногу уморни и покрај тоа што се грижите за вашата исхрана, не двоумете се да контактирате со специјалист.

Исто така, треба да имате на ум дека за време на бременоста постојат одредени намирници и супстанции кои е важно да ги избегнувате. Алкохолот и тутунот се јасни примери, но постојат и други како кафе и цимет. Во овој поглед, препорачуваме да ги следите препораките на вашиот лекар за да избегнете внесување на кој било производ што може да биде контрапродуктивен.

Конечно, не смеете да заборавите дека е важно да се одржува физичката активност за време на бременоста. Вежбите треба да бидат со низок интензитет и прилагодени на индивидуалните способности, но во секој случај избегнувајте седечки начин на живот.

Фото: Freepik

[better-ads type='banner' banner='999' ]