Народен лек за кашлица и бронхитис кај деца

Ако детето има покачена температура, прво треба да го решите овој проблем. Само потоа е безбедно да се користи свинската маст како лек за белите дробови.

0
499

Кога станува збор за децата, тие имаат особено проблематична сува кашлица која може да доведе до напад на гушење. За да го избегнете тоа, вистинското решение се облогите со свинска маст против кашлица. Тие се многу поефикасни од кој било сируп.

Рецепт за правење облози

Треба да земете една лажичка свинска маст и да ја ставите на една салфета да отстои малку на собна температура. Пред спиење, ставете ја на градите на детето и нежно тријте го, а потоа покријте го со крпа или со загреан пешкир.

Веќе наутро наталожениот секрет ќе биде исфрлен од белите дробови. Повторете го истиот третман додека не дојде до целосно заздравување.

Сало измиено во 9 води за синуси

Салото може да се користи и како лек за решавање на проблеми со синусите. Иако се работи за болки кои не се безопасни и кои доведуваат до постојани главоболки, нивното отстранување е прилично едноставно со помош на стариот народен лек.

Потребно е:

Две лажици лој

Вода

Ставете ја свинската маст во чаша.
Истурете вода, протресете малку и потоа истурете ја. Повторете ја оваа постапка точно девет пати, по што можете да ја ставите маста во пластичен сад или во празна кутија од крем.
Земете стапче за уши и со него нанесете го препаратот до самиот влез на ноздрите и целосно затворете ги.
Легнете на грб за да почне да делува свинската маст како лек за синусите и да ги ублажи постоечките тегоби.

Повторувајте ја оваа постапка неколку пати на ден додека не ги забележите првите знаци на подобрување.

Овој рецепт се користи многу одамна како народен лек и е особено ценет во нашето поднебје.

При подготовка на вакви методи за лекување на белодробни и респираторни проблеми, потребно е да се внимава дали е присутна покачена температура. Прво треба да го решите овој проблем, по можност со користење на оцет или листови зелка. Само потоа е безбедно да се користи маст како лек за белите дробови.

Фото: Unsplash

[better-ads type='banner' banner='999' ]