Што добивате во најскапите болници за породување во светот?

Што нудат болниците во кои се раѓаат бебињата на богатите жени?

0
157

Секојпат кога слушаме дека холивудска sвезда или принцеза се породила, се прашуваме како всушност изгледа најлуксузното породување на светот? Што нудат болниците во кои се раѓаат бебињата на богатите жени?

Кедарс-Синај, Лос Анџелес

Кортни Кардашијан, Бијонсе и Викторија Бекам се само некои од познатите жени кои се породиле во оваа болница. Делукс пакетот за идните мајки во оваа институција за 4.000 долари дневно вклучува лична дула и апартман со три соби, но можете да изберете и двособен стан. Секоја соба има посебна када која им помага на мајките полесно да се породат. Во исто време, можете да направите и маникир и педикир, но и целосно дотерување со цел да излезете од породилиштето како вистинска sвезда.

Медицински центар Роуз, Денвер

Во оваа институција, мајките ќе имаат апсолутна грижа бидејќи лекарите ги следат своите пациенти од паметни телефони 24 часа на ден и пред и по породувањето. Познато е дека лекарскиот преглед овде чини околу 3.500 долари, но не се знае колку чини просторијата, иако од оваа цена може да се заклучи дека не е евтин. По породувањето, ВИП мајките можат да влезат во луксузни апартмани каде што располагаат со џакузи и приватен готвач, пишува веб -страницата dandelionchandelier.com.

Болница Маунт Синај, Њујорк

За околу 4.000 долари за ноќ, можете да се породите во становите на оваа болница, исто како и Гвинет Палтроу. Патем ќе имате поглед кон Централ парк, како и вашата приватна бабица. Болницата обезбедува и специјален фото аранжман, масажи – и за новопечената мајка и за бебето, но и посебна атмосфера со чај и колачи во два часот попладне.

Болница Ленокс Хил, Њујорк

Пред Бијонсе да ја роди ќерката Блу Ајви, се зборуваше дека Џеј Зи реновира неколку апартмани во оваа болница. Подоцна, директорот на болницата рекол дека членовите на ова славно семејство всушност биле сместени, односно. живееле во посебен стан за породување.
А што се крие во него? Дрвени подови, кујна, луксузни постелнини, раскошни домашни фустани. Има и плазма телевизор, но и домаќин кој организира фризер, масажи и маникир по потреба. Постои можност да нарачате речиси се што сакате од храна 24 часа на ден.

Болница Портланд, Лондон

Покрај големата породилна нега, болницата Портланд нуди станови за парови со вистинска хотелска услуга. Тоа значи 24-часовен рум-сервис, персонал кој ќе ви купи се што ви треба и најдобра храна, како што се шампањ и остриги.

Друго задоволство е објавувањето на раѓањето во списанието Тајмс, приватно фотографирање и тоа се додека детето не наполни 18 години, а исто така, родителите можат да нарачаат отпечатоци од дланката или стапалото на бебето во злато, сребро или бронза, под услов сето тоа да се плати дополнително.
Сепак, не е точно познато колку чини целата оваа услуга за идните мајки во единствената целосно приватна породилна болница во Британија, но се знае дека ѝ годела на Викторија Бекам.

Кенсингтон крило на болницата Челзи и Вестминстер, Лондон

Кенсингтон се стреми да им даде на мајките вистинска атмосфера за време на породувањето. Родилиштето е наменето за оние кои бараат исклучиво интимност и ексклузивност. Услугата е на толку високо ниво што можете да ја изберете бојата на завесите во салата за раѓање.

Болницата нуди приватни апартмани со сите можни услуги што можете да ги замислите од најлуксузниот хотел. Услугата вклучува 24-часовна услуга во соба, како и шампањ за мајките. Сепак, цената на природно породување е околу 10.000 долари, царски рез уште 3.000, а таа цена вклучува и една ноќ во болница. Сe друго, како што е преглед и консултација со лекар, се доплаќа дополнително.

Болница Сент Мери, Лондон

Ако сакате да ве третираат како кралица, тука е апартманот во крилото Линдо во оваа болница. Војвотката од Кембриџ се породила таму три пати. За тоа време, таа била посетена од најдобрите лекари во Англија. Има и многу корисен персонал во кујната, а можела да си прави и масажи и фризури. Во истата болница, принцезата Дијана го родила принцот Вилијам.

Clinique des Grangettes во Женева

Не е многу вообичаено да имате готвач со sвезда на Мишелин во породилната болница, но тоа е случај со оваа болница во Женева. Сместена во прекрасен парк со волшебен поглед и 24-часовна услуга во соба, не е чудно што оваа болница е најпопуларната приватна клиника во Швајцарија. Породувањето чини околу 4.000 долари, а еден ден во болница околу 2.000 долари.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mel Rain (@melrainloves)

Болница Матилда, Хонг Конг

За неверојатни 20.000 долари, можете да резервирате соба во оваа болница со приватен балкон со поглед на Јужното Кинеско Море. Ќе добиете многу повеќе за тие пари, така што ќе се чувствувате како во хотел со пет sвезди – и многу повеќе. Лекарот задолжен за вас е ваш личен гинеколог и акушер и тој ви е целосно на располагање, само треба да го изберете навреме. Цената во целина е навистина огромна, повисока отколку во најлуксузните одморалишта.

Болницата Принц од Велс, Сиднеј

Оваа болница нуди програма наречена Мали луксузи, која им овозможува на мајките и бебињата мирна и релаксирачка алтернатива на болничката средина. По породувањето, можете убаво да закрепнете во приватна просторија со поглед на океанот. На мајките им се нуди и возење со лимузина – од и до болница, како и фризерски услуги. Ден во болница каде работат најдобрите лекари чини околу 1.000 долари, додека царски рез може да чини 10 пати повеќе.

Фото: Фејсбук/Инстаграм

[better-ads type='banner' banner='999' ]