Скокаат од прозорци, затегаат ремени околу вратот, си истураат белило во очите

Единаесетгодишник од Стара Пазова минатата недела наводно скокнал од училишниот прозор заради предизвик на „Тик Ток“. За среќа, детето поминало без сериозни последици, а неговиот скок низ прозорецот отвори серија прашања, од кои најистакнато е како да ги заштитиме децата од опасните предизвици на социјалните мрежи?

0
356

Во последниве години, сѐ почесто слушаме дека некое дете е тешко повредено во обид да одговори на некој предизвик на социјалните медиуми.

Синиот кит, интернет предизвик што ги натера децата да вршат самоубиство, е заменет со социјалната мрежа „Тик Ток“ каде тинејџерите, за да излезат „кул“ во без размислување, се согласуваат да се искачат на големи височини, прават склекови на улица, но и скокаат од зграда.

Серијата ужасни предизвици започнаа оваа година кога се појави сомнеж дека десетгодишник од Раковица, во Србија починал од последиците од задушување додека се обидувал да одговори на предизвикот „blekaut“. Овој предизвик подразбира децата да си стават ремен околу вратот, да го затегнат и да го снимаат тоа со мобилен додека не се онесвестат. Само неколку дена пред оваа трагична смрт на детето, негов врсник почина во Италија, токму заради овој предизвик.

Во јули годинава, јавноста беше шокирана кога 20-годишна девојка изврши самоубиство скокајќи од мостот на Тара. Нејзината смрт започна уште една трагедија-дваесет дена подоцна, тринаесетгодишно момче, од истото место, го направи истото. Тој го следел ова девојче на Тикток и често ѝ пишувал пораки.

Опасна осаменост

Според психолозите, не постои специфичен профил на дете кое ќе се впушти во опасни предизвици од социјалните мрежи.

Имено, децата кои се помалку импулсивни ќе бидат помалку изложени на ризик, но сепак има неочекувани ситуации, кога тоа го направиле тинејџери кои никогаш не би се занимавале со такви работи. Нивниот мозок сѐ уште се развива, а она што ги води до такви работи, а што е доста опасно, е нивната потреба за пријателство, дружење, љубов, особено во периодот на корона кога расте и осаменоста.

Апел до родителите

Таканаречените „предизвици“ на социјалните медиуми можат да бидат исклучително опасни однесувања што можат да доведат до сериозни повреди на детето, па дури и до смрт.

Не помалку опасни се и „предизвиците“ кои бараат од децата и малолетниците да извршуваат одредени општествено опасни или неморални однесувања.

Најопасните „предизвици“ се оние кои бараат да се нанесе телесна повреда на себе или на друг, или да се доведе себеси или друг во ситуација или состојба кога нанесувањето такви повреди е многу очекувано или неизбежно.

Родителите треба да разговараат со своите деца колку што е можно повеќе и да го следат нивното однесување.

Детето нема да дозволи родителот да влезе во неговиот приватен живот, но она што родителот може да го забележи се промени во однесувањето. Сигнали кои покажуваат дека нешто се случува се повлекување, промени во спиењето, во исхраната. Ако родителот ги забележи овие симптоми, треба да зборува, но не и да се заканува, бидејќи децата потоа се повлекуваат. Родителот треба да праша дали нешто се случува, да го искористат времето заедно, но и да зборуваат за опасностите и неопходната претпазливост на социјалните мрежи.

Скок низ прозорецот заради Тик Ток?

Да потсетиме, пред неколку дена ученик од Основното училиште во Стара Пазова, Србија, скокнал низ прозорецот на училиштето за време на големиот одмор. Според првите неофицијални информации, момчето скокнало и речиси го загубило животот заради предизвик на мрежата Тик Ток. Момчето е четвртоодделенче и има 11 години. За време на одморот тој останал во училницата со уште еден ученик.

„Сега ќе се убијам“, рекол пред да скокне.

Момчето е итно хоспитализирано и е надвор од животна опасност. Училишната управа на Нови Сад наведува дека добила информација дека момчето, ученик во основното училиште во Стара Пазова, покажало ризично однесување скокајќи од прозорот на училницата од првиот кат. Меѓутоа, како што додаваат, момчето немало намера да скокне, туку се лизнало од радијаторот.

Најопасните предизвици

„Монета“: Тинејџерите на социјалните мрежи дојдоа до бизарна идеја да стават нешто метално (обично паричка) во електричен штекер зад полнач за телефон кој е делумно вклучен. Монетата може да предизвика искра, но и пожар.

„Топол восок“: Друг опасен предизвик кој кружи по социјалните медиуми се однесува на снимки на кои се гледа како децата ставаат топол восок на лицата, но и во ноздрите.

„Кршење череп“: Овој предизвик вклучува три лица што стојат рамо до рамо во ред. Кога оној во средината ќе скокне во воздух, двајцата од страна треба да го удрат со нозете на тој начин за да ја изгуби рамнотежата. Опасниот предизвик довел до многу повреди на черепот, вклучувајќи фрактури и потрес на мозокот.

„Снегулка“: Во предизвикот за снегулките, едно лице лежи на грб со отворена уста, а друг му истура млеко и снегулки директно во устата.

„Избелувач“: Многу корисници на „Тик Ток“ учествувале во овој предизвик што го менува погледот. Вклучува мешање на белило, средства за дезинфекција на раце, желе и крем за бричење во кеса. Оваа смртоносна мешавина потоа се става на очното јаболко и се држи цела минута. Луѓето кои го направиле ова имаат постојан проблем со очите.

Фото: Unsplash

[better-ads type='banner' banner='999' ]