Клучни совети за изградба на силен имунитет кај вашите деца

„За да им помогнеме на децата да го зајакнат имунитетот, треба да им обезбедиме здрава исхрана богата со овошје, зеленчук и извори на протеини“, вели др. Дана Ал Хамви, клинички диететичар.

0
264

Здравјето на децата е секогаш приоритет за родителите. Додека лекарите препишуваат антибиотици против бактериски инфекции, вирусите можат да бидат победени со силен имунитет.

„За да им помогнеме на децата да го зајакнат имунитетот, треба да им обезбедиме здрава исхрана богата со овошје, зеленчук и извори на протеини“, вели др. Дана Ал Хамви, клинички диететичар.

Ова не само што помага да се спречат вирусни инфекции, туку и му овозможува на телото да биде подготвено да се бори против инфекцијата и да закрепне побрзо.

Д -р Хамви нуди неколку совети кои се важни за градење на имунитетот на детето.

Секојдневна консумација на маслиново масло

Понудете му на вашето дете една лажица маслиново масло секое утро. Маслиновото масло е полно со здрави омега 9 масни киселини, есенцијални масти и витамин Е, а постојат бројни студии кои откриле дека полифенолите што ги содржи ги елиминираат хроничните воспалителни процеси. Ако вашето дете не е подготвено да земе маслиново масло на лажица, обидете се да му го вклучите во појадокот. Јајце пржено во маслиново масло или додадено во палачинките може да бидат добри опции.

Јогурт или кефир како дел од појадокот

Вклучете јогурт или кефир во исхраната на вашето дете. Пробиотиците што ги содржат ќе го зајакнат нивното варење и ќе помогнат да се изгради имунитет. Измешајте го со житарки и додадете цимет или куркума за уште подобар ефект.

Чиа семе

Покрај свежо овошје и зеленчук, семето треба да биде дел од оброците на вашите деца. Една чаша топла вода и чиа семе се идеални за да го започнат денот. Овие ситни црни семчиња се преполни со омега 3 масни киселини, антиоксиданти и влакна. Покрај изградбата на имунитет, тие помагаат во развојот на мозокот, здравјето на очите и концентрацијата.

Ленено семе

Слично на чиа семето, лененото семе е одличен додаток во оброците на вашите деца. Најважно за сите луѓе е да јадат разновидна храна. Понекогаш тоа е многу тешко да се постигне, особено кај децата. Лененото семе може да помогне да се одржи соодветна рамнотежа во исхраната. Лесно се додава во разни видови храна, како домашни печива, овесна каша, како додаток на разни кашички и слично.

Храна богата со цинк

Млекото, житарките и гравот го содржат овој вреден минерал. Тој помага во производството на антитела за борба против вирусни инфекции.

Храна богата со витамин Ц

Лимони, портокали, јагоди и зелен лиснат зеленчук се добри извори на витамин Ц. Исто така, добра идеја е да се јадат три урми дневно и грст јаткасти плодови. Вклучете ги во детскиот појадок или вечера.

Супи од зеленчук

Добра опција за консумирање на големи количини зеленчук се супите од зеленчук, кои можеме да ги комбинираме со житарици и интегрален ориз, кој содржи ферулинска киселина, фитинска киселина и инозитол, кои го контролираат ширењето на вируси во телото.

Извори на протеини

Заедно со месото и рибата, киноата е еден од одличните извори на растителни протеини, а исто така обезбедува добра замена за житарки без глутен. Може да се консумира како дел од главно јадење или како десерт.

Движење и доволно спиење

Покажете им ги на децата со вашиот пример придобивките од движењето, вежбањето и престојот на свеж воздух. Никогаш не е рано вашите деца да ги забележат добрите навики кај вас. Помислете на некои забавни семејни активности на отворено. Проверете дали имаат доволно одмор и доволен сон. Ако детето не спие доволно, тоа е значително поподложно на инфекции.

Фото: Unsplash

[better-ads type='banner' banner='999' ]