Зошто се крушите идеална намирница за бебињата?

Крушите се меки, хранливи и благи по вкус. Во текот на сезоната крушите можат да бидат толку зрели што дури и не треба да ги готвите за да им направите кашичка.

0
104

Крушите се идеална храна за бебињата. Тие се меки, хранливи и благи по вкус. Најзрелите круши имаат сладок мирис и жолто-црвена боја, а за една порција доволна ви е една круша со средна големина.

На бебињата често им се дава компот од круша за да им омекне столицата и да го намалат запекот. Дури и ако немаат запек, овој компот е одличен извор на влакна за нив.

Рецепт за компот од круши:

Состојки:

5 круши (излупени и исечени на коцки),
100-170 мл вода.

Приготвување:

Гответе ги крушите околу 10 минути, мешајќи повремено.
Кога ќе омекнат, измешајте ги со вода.
Оставете да се излади, а потоа послужете го бебето.

Фото: Unsplash

[better-ads type='banner' banner='999' ]