Здрав напиток за регулирање на хормоните кај жените

Кога размислувате за хормонално здравје, што ви паѓа прво на памет? Таблети? Не треба, бидејќи постојат ефикасни природни лекови.

0
401
На природен начин, со помош на овој здрав ајурведски напиток обидете се да ја вратите хормоналната рамнотежа во својот организам. Треба да го пиете секој ден.

Темата за балансирано хормонално здравје станува сѐ поактуелна со текот на годините. Следуваат скапи лекови и бескрајни консултации со гинеколог. Веднаш обидете се да ја спречите потребата од лекови кои ги регулираат хормоналните промени, кои се јавуваат со текот на времето! Еве еден природен рецепт кој го стабилизира лачењето на хормони.

Златно млеко

Златното млеко го подобрува имунитетот и го балансира нивото на хормони во телото. Овој пијалок загрева, освежува и смирува. Се состои од куркума, Ги масло и голем број здрави загревачки зачини, кои прават корисна комбинација за регулирање на хормоните и генерално имаат корисен ефект врз телото. Ајурведата ја смета куркумата за активен зачин, кој ја подобрува циркулацијата и метаболизмот на естрогенот.

Рецепт:

Во 200 мл врело, може и растително млеко, додадете половина лажичка златно млеко и Ги масло. Можете исто така да додадете мед, по вкус. Овој пијалок е подобро да се пие навечер. Повеќе детали овде.

Овој пијалок според ајурведските препораки е особено корисен во есен и зима или во студените денови.

Фото: Pexels

[better-ads type='banner' banner='999' ]