Дали знаете кое овошје треба да им го давате секој ден на своите деца?

Кога станува збор за децата, јаболката се секогаш добра опција и не случајно тие се една од првите намирници кога станува збор за започнување со дохрана. Еве зошто е добро да им ги давате секој ден

0
546

Генералното собрание на ОН ја прогласи 2021 година за Меѓународна година на овошјето и зеленчукот. Оваа храна е важна за здравјето, но потрошувачката од страна на децата често не ги достигнува петте препорачани дневни порции. Иако сите овошја и зеленчуци се корисни и се препорачува да се јадете разновидни, во центарот на вниманието се јаболката.

Зошто јаболката се толку важни во детската исхрана?

Јаболките се исклучително популарни. Не само што се наоѓаат насекаде во светот, туку се достапни и преку целата година. Од таа причина, тие се второто најпопуларно овошје на планетата. Кога станува збор за децата, јаболката се секогаш добра опција и не случајно тие се една од првите намирници кога станува збор за започнување со дохрана.

Некои од карактеристиките се:

Не бараат подготовка. Сѐ што треба да направите е да ги измиете и да ги понудите во различни рецепти, во зависност од возраста на детето.
Тие се лесно сварливи бидејќи 85% од нивната структура е вода и имаат голема количина влакна.
Благодарение на влакната и високата содржина на фруктоза, тие се многу добро избалансирани со хранливи материи.
Содржат голема количина витамини и минерали, како што се калиум, магнезиум, калциум и витамини Ц и А.
Се состојат од разни полифеноли (антиоксиданти) кои даваат карактеристични бои, вкусови и текстури.
Сите овие својства го штитат здравјето на децата и спречуваат одредени здравствени состојби:

Помагаат да се намали инциденцата на цревни заболувања

Како што споменавме, јаболката се извор на влакна. Пектинот, кој е многу растворливо соединение, е корисен за балансот на цревните бактерии. Главно е присутен во кората на овошјето. Внесот на влакна е клучен за добро варење и го намалува ризикот од рак на дебелото црево. Покрај тоа, го спречува појавувањето на воспалителна болест на дебелото црево.

Помагаат да се намали ризикот од дијабетес и дебелина

Научниците велат дека секојдневната консумација на јаболка или круши го намалува ризикот од дијабетес тип 2. Колку повеќе ги јадат секоја недела, толку е поголема придобивката. Консумирањето на јаболка помага да се намали нивото на шеќер во крвта, благодарение на антиоксидантното и антиинфламаторното дејство на полифенолите.

Што се однесува до децата со прекумерна тежина, оваа храна им помага да изгубат тежина и да ја намалат акумулацијата на маснотии.

Помагаат во спречување на кардиоваскуларни заболувања

Друга придобивка од јаболката за децата е тоа што помагаат да се намалат кардиоваскуларните ризици во иднина, се вели во студијата објавена во списанието Nutrients. Консумацијата на јаболка го намалува дејството на ЛДЛ (лошиот) холестерол и триглицериди во крвта, благодарение на дејството на компонентите што се наоѓаат во кората на овошјето.

Фото: Freepik

[better-ads type='banner' banner='999' ]